Objektivy

Zařízení pro panorámování v uzlovém bodě

Zařízení pro panorámování se připevní na stativ a do něj se upevní kamera. Zařízení přitom posune osu otáčení kamery do místa, kde leží uzlový bod objektivu a při panorámování tak nedochází k "rozjíždění" jednotlivých perspektivních plánů. Tohoto se využívá u všech perspektivních triků, kde se počítá s panorámováním.

Ohnisková vzdálenost

Širokoúhlé objektivy mají oproti objektivům s delší ohniskovou vzdáleností výrazně větší hloubku ostrosti. Toho se využívá především u triků perspektivních, neboť u nich je třeba dosáhnou velké hloubky ostrosti.

Objektiv s plynule proměnnou ohniskovou vzdáleností (transfokátor)

Tímto objektivem se docílí výrazného optického přibližování nebo vzdalování natáčeného předmětu. Při použití transfokátoru se nemění perspektiva snímaného prostředí tak jako při nájezdu kamerou s objektivem s pevným ohniskem. Oproti objektivům s pevnými ohnisky mají transfokátory horší světelnost (úbytek světla při průchodu objektivem).

Hranice užitečného obrazového úhlu objektivu

O prostoru, který je mimo zorný úhel objektivu, říkáme, že je za hranicí užitečného obrazového úhlu objektivu. Tento prostor se dá využít k umístění různých bezpečnostních zařízení, jako jsou například sítě, žíněnky, lešení, pomocné stavby apod. Zde také zvukaři umisťují své mikrofony.